Właściwość sądu przy separacji i rozwodzie
Decydując się na złożenie pozwu o separację lub rozwód należy zorientować się do jakiego rodzaju sądu oraz w jakim mieście powinniśmy to zrobić.
Musimy pamiętać, że taki pozew zawsze składa się do sądu okręgowego, ponieważ to w jego właściwości znajduje się orzekanie rozwodów oraz separacji. Obowiązek ten wynika z przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Sąd okręgowy w tych przypadkach będzie sądem pierwszej instancji, zatem sądem drugiej instancji będzie sąd apelacyjny.
W którym mieście należy złożyć pozew?
Ta kwestia także uregulowana została w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Określono w nich, ze pozew składa się w mieście gdzie ostatni raz małżonkowie razem mieszkali, jeżeli chociaż jedno z nich jeszcze tam zamieszkuje.
W przypadku, kiedy żadne z małżonków nie zamieszkuje w miejscu ostatniego wspólnego pobytu, pozew taki składa się w miejscu pobytu małżonka pozwanego.
Może również zdarzyć się sytuacja, kiedy nie wiadomo gdzie zamieszkuje pozwany, wtedy to sądem do którego należy zwrócić się z pozwem będzie sąd znajdujący się w miejscu strony wnoszącej pozew o rozwód lub separację.
Warto pamiętać, że wniesienie pozwu o separację czy o rozwód jest płatne. Wysokość takiej opłaty co do zasady wynosi 600 zł.
Podejmując decyzję o rozwodzie lub separacja zawsze należy pamiętać o wyżej wspomnianych kwestiach, które pozwolą na załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki, spowodowanej złożeniem wniosku w niewłaściwym sądzie.