Ślub z muzułmaninem a stwierdzenie nieważności małżeństwa
W dzisiejszym kosmopolitycznym świecie przy nieograniczonej możliwości do podróżowania często zdarza się tak, że osoba wyznania katolickiego spotyka osobę innego wyznania i postanawia zawrzeć z nią związek małżeński. Wszystko byłoby pięknie gdyby nie fakt, że czasem takie związki ze względu na różnice kulturowe i wyznaniowe szybko się rozpadają. Dochodzi do orzeczenia rozwodu w Sądzie i pojawia się pytanie co dalej? W świetle prawa kanonicznego takie małżeństwo pomimo wyroku rozwodowego wciąż jest ważne.
Pojawia się zatem pytanie czy istnieje możliwość stwierdzenia nieważności małżeństwa zawartego z muzułmaninem?
Bardzo pomocnym w odpowiedzi na to pytanie może być wyrok Sądu Metropolitalnego w Katowicach (zob. „Wyrok Sądu Metropolitalnego w Katowicach z 12.03.1999 r. z tytułu podstępnego wprowadzenia w błąd („małżeństwo muzułmanina)”, Ius Matrimoniale).
Stan faktyczny w sprawie przedstawiał się w sposób następujący. Polka i Tunezyjczyk poznali się Londynie. Zwarli małżeństwo w Polsce po 7 miesiącach znajomości. Przed ślubem Polka uzyskała od muzułmanina zapewnienie, że nie będzie sprawiał problemów w wychowaniu potomstwa w wierze katolickiej. Niestety po ślubie zaczęły się problemy. Małżonek sprzeciwiał się ochrzczeniu ich wspólnego dziecka oraz był przeciwny aby matka wraz z dzieckiem uczestniczyli w praktykach religijnych. Oświadczył ponadto, że nie zamierza dotrzymać złożonego przed ślubem zapewnienia dotyczącego wychowania potomstwa w wierze katolickiej, ponieważ w jego religii to ojciec decyduje o przynależności religijnej dzieci. Wobec narastających konfliktów na tle kulturowym i religijnym doszło do rozwodu stron.
Złożono również skargę o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Sąd Metropolitalny w Katowicach jako podstawę prawną do wyroku w przedmiotowej sprawie wskazał kan. 1098 KPK:
kto zawiera małżeństwo, zwiedzony podstępem, dokonanym dla uzyskania zgody małżeńskiej, a dotyczącym jakiegoś przymiotu drugiej strony, który ze swej natury może poważnie zakłócić wspólnotę życia małżeńskiego, zawiera je nieważnie.
Jak podkreślił Sąd Metropolitalny w wyroku muzułmanin nie miał prawa złożyć ważnie takiego oświadczenia, ponieważ posiadał on przekonanie, że jest osobą decydującą w sprawie przynależności religijnej ich dziecka. Fakt ten został przed małżonką zatajony co jest równoznaczne z podstępem dla uzyskania zgody małżeńskiej.
Na koniec warto podkreślić, że istnieje również możliwość orzeczenia stwierdzenia nieważności takiego małżeństwa wykorzystując inne podstawy prawne np. kan. 1095 nr 3.
W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam do wpisywania w komentarzach, na wszystkie bardzo chętnie odpowiem.